Karlsruhe Eğitim Ataşeliği

YTB Türkiye Stajları Başvuruları Başladı!

YTB Türkiye Stajları Başvuruları Başladı!

Yurt dışında eğitimlerine devam eden gençlerimizin ülkemizle sosyal, kültürel ve ekonomik bağlarını güçlendirmeleri, ayrıca kariyer planlamalarını yaparken ülkemizin kurum ve kuruluşlarını tanımaları ve Türkçe yeterliklerinin artırılması amacıyla 2016 yılında YTB Türkiye Stajları Programı başlatılmıştır. 

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek programa başvurular 1 Şubat 2018 tarihinden itibaren alınacak, başarılı bulunan adaylar uygun bulunan kamu kurumlarından birisine yerleştirilerek Temmuz, Eylül veya Ocak ayında dört hafta süreyle staj yapma hakkı kazanacaktır.

Staj süresince öğrencilerin konaklama masrafları YTB tarafından karşılanacak, öğrencilere yönelik eğitim ve kültür programları düzenlenecektir. Ulaşım masrafları adaylar tarafından karşılanacaktır.

A. BAŞVURU ŞARTLARI

Programa başvuru şartları şu şekildedir:

  1. T.C. vatandaşı veya Mavi Kart sahibi olmak,
  2. Yurtdışında yükseköğretimine devam ediyor olmak (Lisans ve Yüksek Lisans) veya Lisans programından en geç 2017 yılında mezun olmak,
  3. Ortaöğretimini yurtdışında tamamlamış olmak,
  4. 1991-1999 yılları arasında doğmuş olmak.

Programa Hangi Ülkelerden Başvurular Kabul Edilecektir?

ABD, Almanya, Avusturya, Avustralya, Belçika, Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Norveç başta olmak üzere diğer ülkelerden de başvurular değerlendirilecektir.

Stajlar Hangi Tarihlerde Gerçekleştirilecektir?

Programlar: 
I. Dönem 02 Temmuz – 27 Temmuz 2018 tarihleri arasında dört hafta,
II. Dönem 03 Eylül – 28 Eylül 2018 tarihleri arasında dört hafta,
III. Dönem 07 Ocak - 01 Şubat 2019 tarihleri arasında dört hafta olarak gerçekleştirilecektir.

 

Başvuru için  https://www.ytb.gov.tr/turkiyestajlari/ 

Türkisches Generalkonsulat, Referat für Bildungswesen, Rintheimerstr. 82, 76131 Karlsruhe Deutschland - 49721 856128 / WhatsApp İletişim Hattı 49721 85 61 28

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.