Karlsruhe Eğitim Ataşeliği

YTB' DEN YURT DIŞI VATANDAŞLARA 4 AYRI BURS PROGRAMI

YTB' DEN YURT DIŞI VATANDAŞLARA  4 AYRI BURS PROGRAMI

YTB' DEN YURT DIŞI VATANDAŞLARA  4 AYRI BURS PROGRAMI

 

Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında yaşayan vatandaşların eğitim ve akademik çalışmalarını desteklemek amacıyla farklı alanlarda burs programları ilan etti. Vatandaşlarımızı bulundukları ülkelerde aktif bireyler kılacak programlar gençlerin anavatanlarıyla aidiyetlerini de güçlendirecek. Burs destekleri aynı zamanda yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmede öncü olacak projelere zemin hazırlayacak. İlan edilen  "Tez Araştırma Burs Programı", "Yurtdışı Vatandaşlar Lise Bitirme Sınavı Başarı Ödülleri Programı", "Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı" ve "Yurtdışı Vatandaşlar Fuat Sezgin Üstün Başarı Ödülleri Programı" yurt dışında yaşayan Türk toplumu içinde başarılı rol modellerin yetişmesine de katkı sağlaması beklenmektedir.

Burs Programlarımız:

YURTDIŞI VATANDAŞLAR LİSE BİTİRME BAŞARI ÖDÜLLERİ

Yurt dışında yaşayan genç vatandaşlar arasında lise öğrenimini başarılı olarak bitirme oranları her geçen gün artıyor. Be sebeple YTB başarılı öğrencileri ödüllendirmek için  "" programını ilan etti. Genç vatandaşlarımız programla birlikte hem derslerinde daha aktif olacak hem de tatlı bir rekabet yaşayacak. 

Burs programına 15 Nisan 2018 ve 10 Haziran 2019 tarihleri arasında mezun olan vatandaşlarımız başvurabilecek. Başvurular eğitim alınan ülkelerdeki bitirme sınavlarına  (Abitur, Baccalauréat, Matura gibi) ve diploma notlarına bakılarak değerlendirilecek. Her bir büyükelçilik veya başkonsolosluk bölgesinden başvuranlar arasından en başarılı not ortalamasına sahip bir öğrenciye ödül takdim edilecek. Toplamda 17 ülkede 56 dış temsilcilik bölgesinde ödül verilmesi hedefleniyor. 15 Haziran 2019 tarihlerinde son bulacak başvuralar "basvuru.ytb.gov.tr" sayfasından alınacaktır.

"FUAT SEZGİN ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLLERİ"

YTB ilan ettiği "Fuat Sezgin Üstün Başarı Ödülleri" programıyla yurt dışında akademik eğitimlerinde başarılı adayları da ödüllendiriyor. 2019 yılının Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı ilan edilmesi kapsamında açıklanan program ile fen, mühendislik, sağlık, sosyal ve beşeri bilimler alanında lisans, yüksek lisans ve doktora programına kayıtlı ya da bitirmiş olan başarılı adaylar desteklenecek. Eğitimlerini bitirmiş adaylardan ise mezuniyetin üzerinden en fazla 1 yıl geçmiş olma şartı istenecek. Ödül takdiminden sonra YTB tarafından belirlenen tarihte bütün ödül sahiplerine özel ücretsiz Kudüs ziyareti organizasyonu gerçekleştirilecek. "Fuat Sezgin Üstün Başarı Ödülleri"ne başvurular 15 Haziran 2019 tarihlerinde son bulacak olup https://www.ytb.gov.tr/ustunbasari/  sayfasından alınacaktır.

TEZ ARAŞTIRMA BURS PROGRAMI

Bu program ile birlikte ana vatanlarından ayrı yaşayan vatandaşların sorunları hakkında yapılan akademik araştırma sayısının ve niteliğinin arttırılması hedefleniyor.  Ayrıca program ile birlikte Türk toplumunun bulunduğu ülkenin akademik ve entelektüel hayatına da katkı sağlaması bekleniyor. Tez Araştırma Burs Programına başvurular da 15 Haziran 2019 tarihinde son bulacak. Başvurular hakkında detaylı bilgiye ise www.ytb.gov.tr/yvburslari adresinden ulaşılmaktadır.

TÜRK ÇOCUKLARINA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

YTB bu kapsamda Türkiye'nin köklü ve yenilikçi üniversiteleri arasında yer alan; Akdeniz Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile protokol imzaladı. Program ile yurt dışında adaylar, Türkiye'de aldıkları eğitimlerin ardından yaşadıkları ülkeler giderek Türkçe'nin ve Türk kültürünün doğru, etkin şekilde öğretilmesinde önemli rol oynayacak. Böylelikle okuma, yazma ve konuşma gibi temel dil beceriler yurt dışındaki yeni nesillere aktarılacak. 10 Haziran 2019 tarihlerinde son bulacak bu program hakkındaki detaylı bilgi ise https://www.ytb.gov.tr/turkceylp/ adresinde yer almaktadır.

 

 

YTB Yurtdışı Vatandaşlar Bursları

/

 

 

  +90 312 218 4050      +90 312 218 40 49     yvburslari@ytb.gov.tr     www.ytb.gov.tr   

 

Türkisches Generalkonsulat, Referat für Bildungswesen, Rintheimerstr. 82, 76131 Karlsruhe Deutschland - 49721 856128 / WhatsApp İletişim Hattı 49721 85 61 28

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.