Karlsruhe Eğitim Ataşeliği

Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Kayıt Kampanyasına Çağrı

Eğitim Ataşemiz Sayın Dr. Uğur Acar'dan vatandaşlarımıza mektup var.  
Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Kayıt Kampanyasına Çağrı

 

27-05-2022

Artık Türkçe dersine başvurmak çok kolay! Başvuru ve Kayıt formunu ister online doldurun, isterseniz basılı kağıdı doldurun ve gönderin. 

Haydi gelin Türkçe sevdalıları, Türkiye sevdalıları biz sizinle buluşmaya hazırız. Siz de hazır mısınız?!

Formu elde doldurarak teslim etmek isterseniz, aşağıdaki linke tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Başvuru ve Kayıt Formu


 

 

Değerli Velilerimiz ve Vatandaşlarımız,

Sevgili Çocuklar,

 

Baden Württemberg Eyaletinin Baden Bölgesinde yaklaşık 540 okulda yüz yüze, 80 okulda da çevrimiçi olarak Türkçe ve Türk Kültürü (TTK) derslerimize devam ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımızın yurtdışında da kullanıma açtığı Eğitim Bilişim Ağından (EBA) ve çeşitli uzaktan eğitim yöntemlerinden yararlanarak yüz yüze erişemediğimiz öğrencilerimize uzaktan eğitimle ulaşıyoruz.

Anadilini öğrenmenin, iyi bilmenin ve kullanmanın önemli ve çok faydalı olduğunu bilim insanları sıklıkla dile getirmektedirler. Anadilini iyi bilenlerin diğer dillere de daha kolay hâkim oldukları ve bu dilleri daha kolay öğrendikleri bilinen bir gerçektir. Çocuklarımızın anadillerini okullarında, alanın uzmanı olan öğretmenlerden öğrenmeleri ve kullanmaları ise önemli bir olanak ve kaçırılmayacak bir fırsattır. Devletimiz yurtdışında yaşayan çocuklarımıza bu fırsatı sunmak amacıyla öğretmenler görevlendirmektedir.

Baden bölgesinde 117 Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmenimiz ile birlikte yaklaşık 620 okulda 6.965 öğrenciye Türkçe ve Türk Kültürü dersi veriyoruz. Bölgemizdeki okullara devam eden Türk kökenli öğrenci sayımızın çok daha fazla olduğunu tahmin ediyoruz ve bu öğrencilerin tamamına ulaşmayı arzu ediyoruz. Bu amaçla Karlsruhe ve Freiburg Valiliklerinin Eğitim ve Okul Daire Başkanlarını Başkonsolosluğumuza davet ederek kendilerine Türkçe ve Türk Kültürü ders kayıt formlarını, iki dilde de hazırladığımız tanıtım afişlerini ve broşürlerimizi, Almanca ders programını, dersimizin yasal dayanaklarını oluşturan anlaşmaları takdim ettik ve e-posta ile 1-10. Sınıf arasında öğrencisi olan tüm okul müdürlükleri ile paylaşmalarını talep ettik. Kendileri bize her türlü desteği vereceklerini belirterek tüm okullarla bu belgeleri paylaştılar. Sizlerden beklentimiz ise sizlere çocuklarımız aracılığıyla ulaştırılan ders başvuru formlarını doldurarak okul müdürlüklerine, bölgenizdeki en yakın Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmenine ya da Ataşeliğimize ulaştırmanızdır. Türkçe ve Türk Kültürü dersi kayıtlarımız devam etmektedir. 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı için hedefimiz Baden bölgesinde Türkçe ve Türk Kültürü derslerine devam eden öğrenci sayısının on bine ulaşmasıdır. Bu amaçla düzenlediğimiz kampanya mayıs ve haziran ayları boyunca devam edecektir. Bu süreçte mümkün olduğunca çok sayıda öğrenciye ulaşmayı arzu ediyoruz. Sizlerin ve öğrencilerimizin Türkçe ve Türk Kültürü derslerimize çok daha kolay başvurabilmeniz için http://anadilim.net internet portalını oluşturduk. Buradan başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz. Sizler ve çocuklarımız için birçok avantajı beraberinde getiren bu derslerimizden yararlanmanızı, ders başvuru formlarını doldurarak okul müdürlüğüne, bölgenizdeki TTK öğretmenlerimize veya Ataşeliğimize iletmenizi önemle rica ediyoruz. Kayıt formları toplandıktan sonra temmuz ayı içerisinde 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı Türkçe ve Türk Kültürü derslerinin planlaması yapılacaktır. Şehrinizde veya okulunuzda dersimizin açılmasında sizlerin başvuru sayılarının çokluğu da etkili olacaktır.

Kampanyamızı, internet portalımızı, afişlerimizi ve ders kayıt formlarımızı çevrenizdeki tüm vatandaşlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına ve öğrencilerimize duyurmanızı, ders kayıt formlarını doldurmanızı ve ilgililerin doldurmasını teşvik etmenizi rica eder, sağlıklı günlerde beraber olmayı dilerim.

Dr. Uğur ACAR

Karlsruhe Başkonsolosluğu

Eğitim Ataşesi

Türkisches Generalkonsulat, Referat für Bildungswesen, Rintheimerstr. 82, 76131 Karlsruhe Deutschland - 49721 856128 / WhatsApp İletişim Hattı 49721 85 61 28

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.