Karlsruhe Eğitim Ataşeliği

KÖLN’DE ÜÇÜNCÜ ALMANYA YILLIK EĞİTİM VE DEĞERLENDİRME ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

KÖLN’DE ÜÇÜNCÜ ALMANYA YILLIK EĞİTİM VE DEĞERLENDİRME ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Safran’ın Katılımıyla, 22.02.2019 Tarihinde Köln’de Üçüncü Almanya Yıllık Eğitim Ve Değerlendirme Çalıştayı Düzenlendi.

01-03-2019

Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın PROF. DR. Mustafa SAFRAN tüm katılımcılar ile tanıştı, daha sonra Almanya ve Türkiye’nin geleneksel ve köklü bir dostluğu olduğunu vurguladı. Almanya’nın en çok göç verdiğimiz, yaklaşık üç milyon insanımızın yaşadığı ülke olduğunu ifade etti. Yurt dışındaki çocuklarımızın ülkemiz ile bağlarını sağlamada Türkçe ve Türk Kültürü Dersinin rolünün çok önemli oluğunu belirtti. Almanya’ya sorunları tespit etmek ve çözüm üretmek için geldiklerini vurguladı. Her zaman yanımızda olduklarını ve bunu taahüt etmek için geldiklerini belirtti.Hamburg’da iki dilli okulları ziyaret ettiklerini, bu konuda atılan adımlar olduğunu ve en kısa sürede iki dilli okullar açmayı hedeflediklerini söyledi. Bu çalışmaların milletimiz ve çocuklarımız için hayırlı olmasını dilediler.    

Daha sonra Türkiye Maarif Vakfı yöneticisi sayın Yunus TORPİL Maarif Vakfını tanıttı. Almanya’da yeni okullar açmayı planladıklarını vurguladı.

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürümüz sayın Burcu İyisoy DALKIRAN Almanya’da Eğitim Ataşeleri, öğretmenler ve mahalli sekreterlerden oluşan iyi bir eğitim takımı oluştuğunu vurguladı. Amaçlarının Türkçe ve Türk Kültürünü öğreterek, mutlu, kendine güvenen ve hayal kurabilen nesiller yetiştirmek olduğunu ifade etti. Yakında, yeni Türkçe ve Türk Kültürü ders kitabının basılıp öğrencilere ve öğretmenlere dağıtılacağını müjdeledi. Ayrıca Almanya da çocuklarımızın eğitimine destek veren tüm kişilere      teşekkür etti.

01-03-2019

Yurtdışı Teşkilatı Daire Başkanımız sayın Salim DONAT Almanya’da görev yapacak öğretmenlerin ülkeye geldiklerinde donımlarını arttırmaları ve uyum süreçlerinin hızlandırılması için gerekli hazırlıkların yapılması gerektiğini belirtti. Hizmetiçi eğitimlerin ve uyum kurslarının arttırılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca üniversiteler ile ilişki kurarak Türkçe  eğitimi verecek okutmanların sayısını arttırmayı hedeflediklerini belirtti. 

 Ardından Bakanlıkta görev yapan diğer Daire Başkanları  alanları ile ilgili yeni gelişmeleri anlattılar.

Çalıştay Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşavirimiz Sayın Prof. Dr. Cemal YILDIZ’IN yönetiminde önceden kararlaştırılan maddeler üzerinde görüşülerek saat 18:30 ‘a kadar devam etti.

 23 Şubat’ta T.C. Köln Başkonsolosluğunda bölgenin sivil toplum kuruluşları yöneticileri ile görüşmeler yapıldı. Görüşmelere ilgi yoğundu ve sivil toplum kuruluşları sorun ve çözümleri birlikte dile getirdiler.

01-03-2019

Türkisches Generalkonsulat, Referat für Bildungswesen, Rintheimerstr. 82, 76131 Karlsruhe Deutschland - 49721 856128 / WhatsApp İletişim Hattı 49721 85 61 28

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.