Karlsruhe Eğitim Ataşeliği

Eğitim Ataşesi Dr. Uğur ACAR'ın Öğretmenler Günü Mesajı

Öğretmenler Günümüz Kutlu Olsun...
Eğitim Ataşesi Dr. Uğur ACAR'ın Öğretmenler Günü Mesajı

Çok Değerli Meslektaşlarım,

Bugün 24 Kasım. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını kabul etmesinin yıldönümü. Bizler yıllardır bu günü dünya ülkelerinden farklı bir şekilde "Öğretmenler Günü" olarak kutluyoruz. Bize özel bir gündür 24 Kasım. Bu gün bir liderin milletine öğretmenlik yaptığı, milletinin de ona Başöğretmen unvanını verdiği gündür. Yurdumuzu düşman işgalinden kurtararak Cumhuriyetimizi kuran bu büyük lider "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir." diyerek asıl kurtarıcının cehaletin düşmanı olan öğretmenler olduğuna işaret etmiştir. Bu ifade, öğretmenlik mesleğinin toplum hayatında nasıl bir yere sahip olduğunun da açık bir göstergesidir. Toplumların geleceğini oluşturan çocuklarımızın yetişmesinde ve kişiliklerinin şekillenmesinde birinci etken çocukların ilk öğretmenleri de olan anne ve babalardır. Anne ve babalardan hemen sonra öğretmenler gelir. Hatta okul çağında öğretmenler anne babanın da önüne geçerler. Artık öğretmen ne derse o doğrudur. Toplumumuzda nice hayat ve başarı hikâyeleri vardır ki arka planına baktığınızda Anadolu'da açmaya çalışıp da açamayan çiçeklerin bir öğretmenin elinin değmesiyle açtığını ve gür bir şekilde yeşerdiğini görürsünüz. Bir öğretmenin sıcacık bakışı, gülümsemesi, ilgisi ve sevgisiyle değişen hayatlar vardır... Fakir öğrencilerinin okuyabilmesi için kendini paralayan, onlara burs bulan, okuyabilmeleri için yatılı okul sınavlarına girmelerini sağlayan öğretmen hikâyeleri ile doludur hayatımız. Öğretmeni sayesinde hayatının yönü değişen o kadar çok insanımız vardır ki... Şu an belki de hem kendi hayatınızda hem çevrenizde bu örnekler gözünüzde canlanıyordur... Bir de yurtdışında görev yapan öğretmenlerimiz vardır. Dillerini ve kültürlerini yurtdışında yaşayan kuşaklara aktarmak için okul okul, kasaba kasaba, köy köy gezen, sokakta Türkçe konuşan bir çocuk gördüğünde hemen onunla iletişime geçen, yaşını, okulunu, sınıfını ve neden Türkçe derslerine gelmediğini soran ve hemen onu da kazanmak için çaba gösteren öğretmenler... Çocukların okul bahçesinde gördüğünde diğer meslektaşlarının şaşkın ve meraklı bakışları arasında koşarak gelip onlara sarıldığı öğretmenler... Çocukların hayatında iz bırakan, onların yüreklerine dokunan, topluma sevgi yayan, örnek olan, birlik, kardeşlik, dostluk tohumları saçan ve onları yeşerten değerli öğretmenlerimiz, toplumuzun mimarları, öğretmenler gününüz kutlu olsun... Ebedi hayata göç etmiş öğretmenlerimizi de unutmamalıyız. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu ve Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere toplumumuzun gelişmesine katkı sağlayan tüm öğretmenlerimizi ve de ışığını yaymak için yurdumuzun en ücra köşelerinde hizmet ederken şehit edilen öğretmenlerimizi rahmetle, şükranla ve minnetle anıyorum. Mekânları cennet olsun.

 

Dr. Uğur ACAR

T.C.

Karlsruhe Başkonsolosluğu

Eğitim Ataşesi

Türkisches Generalkonsulat, Referat für Bildungswesen, Rintheimerstr. 82, 76131 Karlsruhe Deutschland - 49721 856128 / WhatsApp İletişim Hattı 49721 85 61 28

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.