Karlsruhe Eğitim Ataşeliği

Cumhuriyet Kupası Futbol Turnuvası Şartnamesi

CUMHURİYET KUPASI FUTBOL TURNUVASI ŞARTNAMESİ VE SPORCU TAAHHÜTNAMESİ  
Cumhuriyet Kupası Futbol Turnuvası Şartnamesi


CUMHURİYET KUPASI FUTBOL TURNUVASI ŞARTNAMESİ

 

BİRİNCİ BÖLÜM

 Amaç, Kapsam ve Yürütme

Amaç: Bu etkinliğin amacı, Türkçe ve Türk Kültürü derslerine katılan öğrenciler ve aileleri arasındaki dostluğu pekiştirmek, mevcut sevgi ve saygı bağlarını geliştirmek, geleneksel kültür, örf ve adetlere sahip çıkmak, ailelerin ve çocukların birbirleri ile tanışıp iletişim kurmalarını sağlamak ve sportif faaliyetlerde bulunmaktır. Ayrıca bu etkinlikle Başkonsolosluk görev bölgesinde Türkçe ve Türk Kültürü derslerine olan ilgiyi artırarak daha çok Türk kökenli öğrencinin bu derslere katılmasını sağlamaktır.

 

 Kapsam: Bu turnuva, Karlsruhe Eğitim Ataşeliğine bağlı eğitim bölgelerinde Türkçe ve Türk Kültürü derslerine devam eden 1.-8. sınıf öğrencilerini kapsar (30 Eylül 2008'den sonra doğanlar da sınıf şartına bakılmaksızın katılabilirler).

İzleyiciler: İsteyenler, yarışmanın yapıldığı salonda izleyici olarak katılabilirler. Yarışmaya izleyici olarak katılım ücretsizdir. İzleyiciler, bu etkinliğe katılarak yarışmanın kurallarını kabul etmiş sayılırlar.

Yürütme: Bu yarışma, "Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Turnuva Düzenleme Komitesi" tarafından yürütülür.

                                                           İKİNCİ BÖLÜM

Yarışmanın Yapılışı ve Kurallar:

Yarışmaya katılan tüm yarışmacılar, şartnamede yer alan yarışma kurallarını kabul etmiş ve yarışma ile ilgili sonuçların ve görüntülerin sosyal medya hesaplarında yayınlanmasına izin vermiş sayılırlar.

Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Cumhuriyet Kupası Futbol Turnuvası iki aşamada yapılacaktır. Birinci aşamanın, Ataşeliğe bağlı eğitim bölgelerinde 20 Aralık 2022 tarihine kadar tamamlanması öngörülmektedir. Bölge birincilerinin katılacağı turnuva ve kupa final maçları 28 Ocak tarihinde gerçekleşecektir. Bölge turnuvalarının her birinde ve birincilerin yarışacağı turnuvada ayrı ayrı olmak üzere organizasyondan sorumlu Turnuva Düzenleme Komitesikurulacaktır. Turnuvalarının yapılacağı yerlerin belirlenmesinde Turnuva Düzenleme Komitesi yetkilidir. Bölge turnuvalarının gerçekleşmesinde ortaya çıkacak olası maliyetler bölgeler tarafından karşılanacaktır. Turnuvaya katılacak takımlar için genel şartlar aşağıdaki gibidir:

1-               Takım kadroları 7 asıl, en fazla 3 yedek oyuncudan oluşur. Sahaya 7'şer kişilik as kadro ile çıkılıp yedeklerle beraber maç kadrosu en fazla 10 kişiden oluşur.

2-               Turnuvaya katılan takımlar ilkokul kategorisi (1. 2., 3., 4 sınıflar) ve ortaokul kategorisi (5., 6., 7., 8 sınıflar) şeklinde ayrılacaktır.

3-               Takımların oyuncu listeleri ve oyunculara ait birer fotoğraf takımı kuran öğretmenler tarafından Turnuva Düzenleme Komitesine verilecektir. Türkçe dersine katılımını kanıtlayan kayıt formu (Anmeldungsformular) da kabul edilebilir.

4-               Turnuvanın düzenlenmesi, grupların oluşturulması, kura çekimi, eleme sistemi ve statüsü ile ilgili kararlar Turnuva Düzenleme Komitesi tarafından maçlar başlamadan önce takım sorumlularına bildirilecektir.

5-               Maçları yönetecek hakemler bölgelerde turnuvanın düzenleyicisi olan Bölge Turnuva Düzenleme Komitesi, birincilerin yarışacağı turnuvada Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Turnuva Düzenleme Komitesi tarafından belirlenecek olup maçlar belirlenen bu hakemler tarafından yönetilecektir. Hakemler maç esnasında saha içerisinde meydana gelen tüm olaylarda karar verme yetkisine sahip tek kişidir. Bu kararların değiştirilmesi söz konusu değildir.  Hakemler, Turnuva Düzenleme Komitesinin uygun gördüğü üniformalarla maçları yönetecektir.

6-               Her takımın mutlaka bir takım menajeri olma zorunluluğu vardır. Takımın menajeri takımın kurucusu olan öğretmen de olabilir. Takım menajerinin karşılaşma başlamadan önce kenarda hazır bulunma zorunluluğu vardır. Karşılaşma ile ilgili herhangi itiraz veya istek konusunda Turnuva Düzenleme Komitesi sadece takım menajerinin söylediklerini dikkate alacaktır. Onun dışındaki kişilerin söyledikleri dikkate alınmayacak, yapacakları itirazlar kabul görmeyecektir. Takım menajeri takımının hal ve hareketlerinden sorumlu kişidir.  

7-               Takımlar kendilerine ait formalar ve numaraları ile mücadele edeceklerdir. Forma numaraları listeye uygun olacaktır. Ancak takım formları edinemeyen takımların katılımı ilgili karar, Turnuva Düzenleme Komitesinin ortak kararına göre belli olacaktır.

8-               Takım listeleri, Turnuva Düzenleme Komitesince teslim alındıktan sonra zorunlu bir durum dışında takım kadrosunda değişiklik yapılamaz. Bu konuda takdir yetkisi Turnuva Düzenleme Komitesine aittir.

9-               Bir takımda oynayan oyuncu veya herhangi bir sıfatla görev alan kişi, turnuva boyunca başka bir takımda oynayamaz veya görev alamaz.

10-           Sarı kartlar bir sonraki yapılacak maçta geçerli olmayacaktır. Kırmızı kartlar için bir sonraki maçta geçerli ceza sistemi vardır. Centilmenlik kurallarına aykırı veya olağanüstü tepki ve küfürlerden dolayı gerçekleşecek hareketlerden dolayı direkt kırmızı kart cezası alan sporcu Turnuva Düzenleme Komitesince turnuvadan men edilir.

11-           Turnuva sonunda ilkokul ve ortaokul için ayrı ayrı olmak üzere birincilik (şampiyonluk), ikincilik, üçüncülük için 3 (üç) kupa ve bu takımlarda oynayan tüm öğrencilere madalyalar verilir. İlkokul ve ortaokullarda en çok gol atan oyuncu (gol kralı) ayrıca ödüllendirilir.

12-           Turnuvaya katılacak takımlar herhangi bir bedel ödemeyecektir.

13-           Çeşitli sağlık sorunu olan öğrencilerin turnuvaya katılması uygun görülmemektedir. Turnuva Düzenleme Komitesinin bilgisi dışında sağlık sorunları olmasına rağmen turnuvaya katılmış olan oyuncuların yaşayacakları rahatsızlıklar hiçbir suretle Turnuva Düzenleme Komitesinin sorumluluğunda değildir. Bu oyuncuların turnuvaya katılması durumunda veya maç içerisinde yaşanan sakatlıklardan Turnuva Düzenleme Komitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Komitenin tedavi gibi masrafların giderilmesinde herhangi bir mecburiyeti yoktur. Maç esnasında Turnuva Düzenleme Komitesi ekibi sadece yara bandı, soğutucu sprey dışında hiçbir sağlık müdahalesinde ve hizmetinde bulunmayacaktır. Herhangi bir ciddi sakatlanmada gerektiğinde ambulans çağırılacaktır. Bu tür sakatlıklarda veya karşılaşma anında sporcuların kavga etme sureti ile meydana gelen yaralanmalarda turnuva düzenleyicisi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve suçlanamaz.   

Turnuva Düzenleme Komitesi herhangi bir sorun yaşanmaması adına sağlık ekibini çağırabilir. Bunun için yetkili kurumlara başvurularak (Deutsches Rotes Kreuz) 1 (bir) ambulans ve ilk yardım ekibini hazır bulundurabilir.

14-           Maçlarda veya sonrasında kavga eden ve birbirini yaralayan veya canına kast eden futbolcuların bu davranışlarından Turnuva Düzenleme Komitesi sorumlu değildir. Sözlü veya fiziki tartışmalarda kart cezası verme yetkisi hakemde olup fiziki temasın kavgaya dönüşmesinde rol alan oyuncuların tamamı kavgayı başlatan kişiye bakılmaksızın turnuvadan ihraç edileceklerdir.

15-           Turnuvaya kız öğrencilerin katılımı sınırlandırılmamıştır. Takımlar diledikleri sayıda kız öğrenciye takımlarında yer verebilecekleri gibi dilerlerse tamamen kız öğrenciden oluşan takımla da turnuvaya katılabilirler.

16-           Yukarıda yer almayan durumlarda karar alma yetkisi sadece Turnuva Düzenleme Komitesine aittir.

 

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Turnuva Takvimi:

 

Yapılacak İşlemler

Tarih

1.

Karlsruhe Eğitim Ataşeliği eğitim bölgelerinde turnuvanın ilanı ve şartnamenin bölge öğretmenlerine iletilmesi

19 Eylül 2022

2.

Eğitim bölgelerinde turnuvanın gerçekleştirilmesi ve bölge birincilerinin belirlenmesi

20 Aralık 2022 tarihine kadar

3.

Eğitim bölgelerinde birinci olan takımların turnuva düzenleme komitesine bildirilmesi

21 Aralık 2022

4.

Eğitim bölgelerinde birinci olan takımların yer alacağı bölgeler arası turnuvanın gerçekleştirilmesi

19 Şubat 2023

5.

İlk üçe giren takımların ödül töreni

19 Şubat 2023

6.

Sonuçların sosyal medya vb. aracılığıyla duyurulması

19 Şubat 2023

 

İLETİŞİM

T.C. Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği

 

Telefon: 0721 856128                                               E- posta: karlsruhe@meb.gov.tr

 

Adres: Türkisches Generalkonsulat, Abteilung für Bildungswesen,

Rintheimerstr. 82, 76131 Karlsruhe

22-11-2022

Türkisches Generalkonsulat, Referat für Bildungswesen, Rintheimerstr. 82, 76131 Karlsruhe Deutschland - 49721 856128 / WhatsApp İletişim Hattı 49721 85 61 28

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.