Karlsruhe Eğitim Ataşeliği

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 103. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğinin hazırladığı programla konsolosluk toplantı salonunda yapılan törenle gerçekleşti.

Tören vesilesiyle konuşma yapan T.C. Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan;

 19-03-2018

 ‘Bugün Çanakkale Deniz Zaferinin 103. yıldönümünü idrak etmek için burada toplanmış bulunuyoruz. Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.’ sözleriyle başladığı konuşmasında, şunları söyledi; 

” İstiklal Marşımıza ilaveten Çanakkale Şehitlerine yazmış olduğu şiirle de bildiğimiz Mehmet Akif Ersoy’u da rahmetle anıyoruz.
Vatanı, milleti ve devleti için hayatlarını yitiren ve halihazırda bugün de yitirmeye devam eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.
Çanakkale 1. Dünya savaşının en önemli cephelerinden biriydi. Vatanlarını savunan 250 binin üzerinde askerimiz ölüme gitti. Aynı şekilde karşı saflarda bir o kadar asker hayatını kaybetti. Hepsini saygıyla yad ediyoruz.
Çanakkale Savaşı İstiklal zaferimizin habercisi olmuş, Türk milletinin direncini, bağımsızlık ve özgürlüğü sözkonusu olduğunda bunları canı pahasına savunmaya hazır olduğunu ispatlaması adına önemli olmuştur. Yok edilmek istenen Milletimiz, Çanakkale’nin geçilmeyeceğini tüm dünyaya güçlü şekilde ilan etmiştir.

19-03-2018

Türk milletinin sarsılmaz iradesini göstermesi adına Mustafa Kemal’in Çanakkale zaferiyle ilgili çok sayıdaki sözünden sadece ikisini burada hatırlatmak istiyorum.

Bunlardan ilki 57. Alay’a verdiği ve Çanakkale ruhunu çok iyi anlatan meşhur emridir:

“Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir.”

Çanakkale Savaşı 55 milletin katıldığı topraklarımızda gerçekleşen uluslararası bir harp olmuştur. Bu zafer 1. Dünya Savaşının gidişatını, dolayısıyla dünya tarihini değiştirmiştir. Bu savaş cephede yer almayan milletlerin kaderini de etkilemiştir.

Çanakkale birlik ve beraberliğin nişandır.

‘ Çanakkale, geçmişimize ait bir zafer olmakla birlikte Millet olarak aramızdaki ihtilafları ortadan kaldırıp bir ve beraber olduğumuz zaman muasır medeniyetin ötesine geçme idealini mutlaka yakalayacağımızı gösteren bir nişandır.

Bu şuurla, şehitlerimizin emanetine kararlılıkla sahip çıkarak, ülkemizi geleceğe en güçlü şekilde taşıyacağımıza inanıyorum. Birlik ve beraberliğimizi, dayanışmamızı koruduğumuz takdirde yarınlarımız daha güzel ve daha parlak olacaktır.’

15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimi unutlamadı

”Bugün vesilesiyle 15 Temmuz hain darbe girişimini de hatırlamak zorundayız. Bu hain girişim bizzat Türk milletinin sağduyusu, kararlılığı ve demokrasiye olan inancı sayesinde engellenmiştir.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.’

Türkçe dersi öğretmeni Zatiye Yılmaz’ın "Mehmet Akif ve Gençlik temalı" konuşma yaptığı programda  Türkçe dersi öğrencisi Ensar Arslan Mehmet Akif Ersoy´dan 19-03-2018Çanakkale Şehitlerine şiirini okudu, Eren Öztürk ve Bensu Öztürk; Çanakkale Deniz Zaferi hakkında bir konuşma yaptı. Ramazan  Acar adlı öğrenci İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ezbere okurken, Adem Ayaz’da ‘ Dur Yolcu’ şiirini okudu. 

Başarılı öğrenciler ile Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan program sonunda hatıra resmi çektirdi. Nevzat Arslan, öğrencilerin ailelerini ve öğretmenleri tebrik etti. 

 

 

Türkisches Generalkonsulat, Referat für Bildungswesen, Rintheimerstr. 82, 76131 Karlsruhe Deutschland - 49721 856128 / WhatsApp İletişim Hattı 49721 85 61 28

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.